Hero photograph
Year 13
 
Photo by Bernadette Shaw

Year 13 Prizegiving

Burnside High School —

Read on for all the awards from 2018...

Special Awards

Suzanne Hay Cup for Creative Writing

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Sportsman of the Year
The James Bradley Cup

  • Hiroki Miya 13LSS

David Given Environmental Trophy

  • Ruby Glasson 13WAJ

Peter Rowe Cup for Musicianship

  • Lixin Zhang 13BKC

Cross Cup
Strength of Character

  • Liam Kelly 13OYL

Christine Bull Cup for General Excellence

  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD

Arnold Foley Cup for General Excellence

  • Alexander Zhou 13SRT

Proxime Accessit Medal

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Proxime Accessit

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Dux Medal

  • Bryan Shin 13SRT

Dux

  • Bryan Shin 13SRT

Hugh McDougall Rankin Education Trust
Scholarship for Science

  • Ethel Shen 13KJJ

Deputy Head Prefect

  • Shonagh Lowry 13RES

Deputy Head Prefect

  • Edward Zhou 13SRT

Head Prefect

  • Bayley Anderson 13PZS

Head Prefect

  • Gray Ryburn 13NJF

Noeline Clark Scholarship
for General Excellence

  • Tod Cvetanov 13BKC
  • Sarah Burton 13MTD
  • Samantha Jory-Smart 13NJF
  • Andrew McCabe 13OYL

Turner Cup for Service to the Library

  • Matt Gordon 13SWM

Service to the School — Platinum

  • Loyd Adayo 13BKC
  • Ketana Armstrong 13BKC
  • Vincent Chen 13BKC
  • Tod Cvetanov 13BKC
  • Arlen Dempsey 13BKC
  • Joanna Fan 13BKC
  • Nadia Ikhtiari 13BKC
  • Emily Keer-Keer 13BKC
  • Maddy Randall-Davis 13BKC
  • Hijiri Yamamoto 13BKC
  • Hanna Breurkes 13DYF
  • Grace Chey 13DYF
  • Neve Marshall 13DYF
  • Zezil Meehirun 13DYF
  • Shaima Rabani 13DYF
  • Max Russo 13DYF
  • Jessica Beard 13GVK
  • Justine Essenberg 13GVK
  • Eden Lightfoot 13GVK
  • Louis Park 13GVK
  • Talor Gallie 13JRD
  • Bridget Hendry 13JRD
  • Sharon Jun 13JRD
  • Liza Khorozova 13JRD
  • Anna Langley 13JRD
  • Daniel Ting 13JRD
  • Joseph Addis 13KJJ
  • Maia Gerard 13KJJ
  • Massae Guerin 13KJJ
  • Penny Howes 13KJJ
  • Midori Lindeman 13KJJ
  • Nancy Liu 13KJJ
  • Nathan Louis 13KJJ
  • Francesca Thurlow-White 13KJJ
  • Kelly Vong 13KJJ
  • Sam Watson 13KJJ
  • Vanessa Blackie 13KNC
  • Beatrice Cuya 13KNC
  • Lachlan Inwood 13KNC
  • Caitlyn McMillan 13KNC
  • Jessie Rumbold 13KNC
  • Sasha Schofield 13KNC
  • Bonnie Taylor 13KNC
  • Fergus Vickers 13KNC
  • Gabby Wilson 13KNC
  • Non Hosoma 13LLL
  • Laura Kamminga 13LLL
  • Dylan Xue 13LLL
  • Nick Ashby 13LSS
  • Eunice Campana 13LSS
  • Libby Collett 13LSS
  • Courtney Deavoll 13LSS
  • Annika Dillon 13LSS
  • Annelise Kolf 13LSS
  • Carol Liang 13LSS
  • Joshua Paull 13LSS
  • Jessica Ruck 13LSS
  • Alize Spruytte 13LSS
  • Gagjalakshmi Thillaikkannan 13LSS
  • Sarah Burton 13MTD
  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD
  • Piper Dixon 13MTD
  • Naduli Goonatillake 13MTD
  • Sayuni Jayasinghe 13MTD
  • Marieka Men 13MTD
  • William Murton 13MTD
  • Izzy Walker 13MTD
  • Jess Walker 13MTD
  • Kendall Watts 13MTD
  • Mariza Antonopoulou 13NJF
  • Livia Huang 13NJF
  • Samantha Jory-Smart 13NJF
  • Devin Min 13NJF
  • Gray Ryburn 13NJF
  • Madison Scott 13NJF
  • Hannah Sutton 13NJF
  • Katie Williamson 13NJF
  • Vilisi Cakaunitavuki 13OLK
  • Jonty Coulson 13OLK
  • Marion Hardwick 13OLK
  • Hayley Khoo 13OLK
  • Anita Mapukata 13OLK
  • Savannah Morielli 13OLK
  • George Shaw 13OLK
  • Sammi van den Broek 13OLK
  • Michael Cai 13OYL
  • Claudia Crosland 13OYL
  • William Lee 13OYL
  • Flynn Marshall 13OYL
  • Andrew McCabe 13OYL
  • David Petch 13OYL
  • Breana Riordan 13OYL
  • Harry Soper 13OYL
  • Niko Tainui 13OYL
  • Narges Ahmad Ali 13PZS
  • Bayley Anderson 13PZS
  • Lorelei Barker 13PZS
  • Mihaya Chan 13PZS
  • Anna Hawes 13PZS
  • Alannah Hounsome-Vail 13PZS
  • Johanna Keer-Keer 13PZS
  • McKenzie McHugh-Warnock 13PZS
  • Hannah Nolan 13PZS
  • Isabella Peacock-Price 13PZS
  • Lucy Rae 13PZS
  • Ally Rooney 13PZS
  • Michelle Tapp 13PZS
  • Samantha Tarres 13PZS
  • Nikita Aranga 13RES
  • India Birnie 13RES
  • Samantha Hallinan 13RES
  • Shanae Kirk 13RES
  • Shonagh Lowry 13RES
  • Ayaka Soga 13RES
  • Dylan Thomson 13RES
  • Georgia Van de Loo 13RES
  • Angela Chhour 13SFK
  • James Dwyer 13SFK
  • Devin Johnston 13SFK
  • Georgia Morcom 13SFK
  • Esther Chung 13SRT
  • Abby Field 13SRT
  • Akshat Goyal 13SRT
  • Samuel Li 13SRT
  • Saya Nitta 13SRT
  • Bryan Shin 13SRT
  • Daniel Trenberth 13SRT
  • Robin Wan 13SRT
  • Hannah Williamson 13SRT
  • Owen Wong 13SRT
  • Alexander Zhou 13SRT
  • Edward Zhou 13SRT
  • Micah Arias 13SWM
  • Ella Bampton 13SWM
  • Kelly Carlson 13SWM
  • Nina Chen 13SWM
  • Brianna Cox 13SWM
  • Ethan du Plooy 13SWM
  • Matt Gordon 13SWM
  • Michellia Lee 13SWM
  • Katie Sapsford 13SWM
  • Tashah Sitotombe 13SWM
  • Chenielle Clark 13TKB
  • Shiloh Henderson 13TKB
  • Stacey Jeong 13TKB
  • Shannen Paterson 13TKB
  • Caitlyn Spies 13TKB
  • Alisa Chen 13WAJ
  • Hanna Cheng 13WAJ
  • Ruby Glasson 13WAJ
  • Nicolas Keenan 13WAJ
  • Onjin Yook 13WAJ
  • Rachel Coldicott 13WUP
  • Kaitlyn Cooper 13WUP
  • Rawaa El Hanafy 13WUP
  • Emily Mottram 13WUP
  • Maya Panckhurst 13WUP
  • Adara Scott 13WUP
  • Shannon Taylor 13WUP
  • Anastasia Wilson 13WUP
  • Brianna Wilson 13WUP
  • Jason Zhao 13WUP

Service to the School — Gold

  • Catherine Sloane 13DYF
  • Olivia Weir 13DYF
  • Sean Greenslade 13GVK
  • Devon Rose 13GVK
  • Max Whiting-Wilson 13GVK
  • Anna Zhu 13GVK
  • Daniel Ting 13JRD
  • Cathy Xu 13JRD
  • Zoe Groom 13KJJ
  • Wendy Jone 13KJJ
  • Eizly Azlinor 13KNC
  • Nicole Brocherie 13KNC
  • Laura Kamminga 13LLL
  • Greena Lu 13LLL
  • Arna Woods 13LSS
  • Jack Lamb 13MTD
  • Cathy McCarthy 13MTD
  • Maggie Carroll 13NJF
  • Eilish McWha 13NJF
  • Lewis Cooper 13OYL
  • Emilie Hamzah 13PZS
  • Sena Chun 13RES
  • Brock Hansen 13SFK
  • Josiah Edwin 13SRT
  • Samantha Johnson 13SRT
  • Phoebe Ngu 13SRT
  • Nick Peters 13SRT
  • Ko Matsuda 13TKB
  • Celina Nogueira 13TKB
  • Sam Coldicott 13WAJ
  • Kerryn Owens 13WAJ
  • Luke Sumner 13WAJ
  • Finn Russell 13WUP

Service to the School — Silver

  • Ash Fitzgibbon 13BKC
  • Lucy Kennedy 13BKC
  • Tayla Rakowitz 13BKC
  • Lixin Zhang 13BKC
  • Kyla Delport 13GVK
  • Rachael Gough 13JRD
  • Luca Magon-Harding 13JRD
  • Sara Al Halwani 13KJJ
  • Liam Kelly 13KJJ
  • Ethel Shen 13KJJ
  • Phoebe Thompson 13KJJ
  • Faani Tugaga 13KJJ
  • Joshua Wilson 13LSS
  • Jane Currey 13MTD
  • Georgia Robertson-Fairbairn 13MTD
  • Callum Bray 13NJF
  • Dylan Day 13NJF
  • Shams El Hanafy 13OLK
  • Bevan Ross 13OLK
  • Baron Shin 13OLK
  • Hamish Currie 13OYL
  • Josh Wright 13OYL
  • Jessie Admiraal 13PZS
  • Julia Sharp 13PZS
  • Andrea Guan 13RES
  • Luke Hamilton 13SFK
  • Blanche Hunt 13SFK
  • Ryan Worsley 13SRT
  • Emma-Marie Fitz-Gerald 13SWM
  • Mia Gath 13SWM
  • Billie Johnson 13SWM
  • Mulki Abdiwahab 13TKB
  • Kayleigh Eade 13TKB
  • Maria Munoz Clavijo 13TKB
  • Naomi Reynolds 13TKB
  • Alan Tsai 13TKB
  • Grace Yue 13WAJ
  • Tamsyn Campbell 13WUP
  • Kate King 13WUP
  • Madison Lynskey-Reid 13WUP
  • Griselda Sie 13WUP

Graduation — 13BKC

  • Ketana Armstrong 13BKC
  • Vincent Chen 13BKC
  • Milan Clarke 13BKC
  • Tod Cvetanov 13BKC
  • Arlen Dempsey 13BKC
  • Joanna Fan 13BKC
  • Ash Fitzgibbon 13BKC
  • Michael Green 13BKC
  • Ben Hamilton 13BKC
  • Nadia Ikhtiari 13BKC
  • Emily Keer-Keer 13BKC
  • Lucy Kennedy 13BKC
  • Jiahua Li 13BKC
  • Tayla Rakowitz 13BKC
  • Sam Stewart 13BKC
  • Flynn Tolchard 13BKC
  • Hijiri Yamamoto 13BKC

Graduation — 13DYF

  • Tom Brook 13DYF
  • Grace Chey 13DYF
  • Mitchell Coles 13DYF
  • Alex Mackie 13DYF
  • Neve Marshall 13DYF
  • Zezil Meehirun 13DYF
  • Sydney O'Brien 13DYF
  • Jamie Palmer 13DYF
  • Shaima Rabani 13DYF
  • Eden Rate-Smith 13DYF
  • Max Russo 13DYF
  • Sheng Kai Shi 13DYF
  • Catherine Sloane 13DYF
  • Olivia Weir 13DYF
  • Adelaide Wilkinson 13DYF

Graduation — 13GVK

  • Jessica Beard 13GVK
  • Kyla Delport 13GVK
  • Sean Greenslade 13GVK
  • Miah Jamieson 13GVK
  • Aeneas Jolly 13GVK
  • Eden Lightfoot 13GVK
  • Briar McLintock 13GVK
  • Tayla Neal 13GVK
  • Devon Rose 13GVK
  • William Timings 13GVK
  • William Wallace 13GVK
  • Max Whiting-Wilson 13GVK
  • William Withers 13GVK
  • Haihan Yang 13GVK
  • Kelvin Yung 13GVK
  • Boyuan Zheng 13GVK
  • Anna Zhu 13GVK

Graduation — 13JRD

  • Quianna Cookson 13JRD
  • Talor Gallie 13JRD
  • Rachael Gough 13JRD
  • Bridget Hendry 13JRD
  • Sharon Jun 13JRD
  • Anna Langley 13JRD
  • Luca Magon-Harding 13JRD
  • Ben Montie 13JRD
  • Jayden Rakowitz 13JRD
  • Mackenzie Smith 13JRD
  • Nick Smith 13JRD
  • Daniel Ting 13JRD

Graduation — 13KJJ

  • Joseph Addis 13KJJ
  • Sara Al Halwani 13KJJ
  • Elvis Chen 13KJJ
  • Maia Gerard 13KJJ
  • Zoe Groom 13KJJ
  • Massae Guerin 13KJJ
  • Penny Howes 13KJJ
  • Wendy Jone 13KJJ
  • Liam Kelly 13KJJ
  • Midori Lindeman 13KJJ
  • Nathan Louis 13KJJ
  • Jacob Mills 13KJJ
  • Ruth Palitog 13KJJ
  • Jake Sang 13KJJ
  • Phoebe Thompson 13KJJ
  • Faani Tugaga 13KJJ
  • Kelly Vong 13KJJ
  • Sam Watson 13KJJ

Graduation — 13KNC

  • Vanessa Blackie 13KNC
  • Nicole Brocherie 13KNC
  • Jayden Cameron 13KNC
  • Beatrice Cuya 13KNC
  • Sofie Daly 13KNC
  • Michael Go 13KNC
  • Lachlan Inwood 13KNC
  • Azalea Keegan 13KNC
  • Bronte Lamond-Aird 13KNC
  • Caitlyn McMillan 13KNC
  • George Meehan 13KNC
  • Jun Noh 13KNC
  • Jessie Rumbold 13KNC
  • Sasha Schofield 13KNC
  • Bonnie Taylor 13KNC
  • Yien Ling Ting 13KNC
  • Fergus Vickers 13KNC
  • Eden Warner 13KNC
  • Gabby Wilson 13KNC

Graduation — 13LLL

  • Leizel Ascona 13LLL
  • Yongpeng Chen 13LLL
  • Xiaoying Han 13LLL
  • Sibo Hao 13LLL
  • Shunto Harada 13LLL
  • Non Hosoma 13LLL
  • Laura Kamminga 13LLL
  • Greena Lu 13LLL
  • Tomo Oshima 13LLL
  • Sarun Sompadung 13LLL
  • Zhenghan Su 13LLL
  • Levi-Ann Timario 13LLL
  • Jasper Ting 13LLL
  • William Wu 13LLL
  • Dennis Yan 13LLL
  • Annie Ying 13LLL
  • Edward Zhao 13LLL

Graduation — 13LSS

  • Hana Allan 13LSS
  • Nick Ashby 13LSS
  • Austin Augustine 13LSS
  • Jamin Baars 13LSS
  • Courtney Deavoll 13LSS
  • Annika Dillon 13LSS
  • Christian Firth 13LSS
  • Catherine Illingworth 13LSS
  • Annelise Kolf 13LSS
  • Hao Li 13LSS
  • Carol Liang 13LSS
  • Hiroki Miya 13LSS
  • Tae Woo Nam 13LSS
  • Tammy Nijcharoenrot 13LSS
  • Joshua Paull 13LSS
  • Jessica Ruck 13LSS
  • Connor Smith 13LSS
  • Alize Spruytte 13LSS
  • Gagjalakshmi Thillaikkannan 13LSS
  • Joshua Wilson 13LSS
  • Aaron Zhang 13LSS

Graduation — 13MTD

  • Jane Currey 13MTD
  • Piper Dixon 13MTD
  • Naduli Goonatillake 13MTD
  • Andrew Hall 13MTD
  • Sayuni Jayasinghe 13MTD
  • Amy Lake 13MTD
  • Cathy McCarthy 13MTD
  • Mitchell McClelland 13MTD
  • Marieka Men 13MTD
  • William Murton 13MTD
  • Jess Myburgh 13MTD
  • Jonathon Penny 13MTD
  • Georgia Robertson-Fairbairn 13MTD
  • Walter Savage 13MTD
  • Izzy Walker 13MTD
  • Jess Walker 13MTD
  • Kendall Watts 13MTD

Graduation — 13NJF

  • Sam Brunton 13NJF
  • Dylan Day 13NJF
  • Shino Fujioka 13NJF
  • Cameron Giddens 13NJF
  • Philip Guan 13NJF
  • Livia Huang 13NJF
  • Mohammad Joya 13NJF
  • Spencer Knight 13NJF
  • Bill Lu 13NJF
  • Eilish McWha 13NJF
  • Devin Min 13NJF
  • Gray Ryburn 13NJF
  • Hannah Sutton 13NJF
  • Valentino Tie 13NJF
  • Katie Williamson 13NJF

Graduation — 13OLK

  • Vilisi Cakaunitavuki 13OLK
  • Kevin Chen 13OLK
  • Jonty Coulson 13OLK
  • Shams El Hanafy 13OLK
  • Terry Fu 13OLK
  • Pat Goeysinsup 13OLK
  • Marion Hardwick 13OLK
  • Ben Jackson 13OLK
  • Maddison Jones 13OLK
  • Hayley Khoo 13OLK
  • Robert Kingsley 13OLK
  • Cole Luxton 13OLK
  • Jonty Osborne-Jones 13OLK
  • Bevan Ross 13OLK
  • George Shaw 13OLK
  • Baron Shin 13OLK
  • Sammi van den Broek 13OLK

Graduation — 13OYL

  • Michael Cai 13OYL
  • Lewis Cooper 13OYL
  • Claudia Crosland 13OYL
  • Hamish Currie 13OYL
  • Savannah Donaldson 13OYL
  • Liam Kelly 13OYL
  • Jun Lee 13OYL
  • William Lee 13OYL
  • Allen Liang 13OYL
  • Monea Machirus 13OYL
  • Flynn Marshall 13OYL
  • Andrew McCabe 13OYL
  • David Petch 13OYL
  • Gene Ramsey 13OYL
  • Breana Riordan 13OYL
  • Caleb Saville 13OYL
  • Lily Sharp 13OYL
  • Yoni Shemesh 13OYL
  • Harry Soper 13OYL

Graduation — 13PZS

  • Jessie Admiraal 13PZS
  • Narges Ahmad Ali 13PZS
  • Bayley Anderson 13PZS
  • Lorelei Barker 13PZS
  • Grace Conway 13PZS
  • Katie Garvey 13PZS
  • Anna Hawes 13PZS
  • Alannah Hounsome-Vail 13PZS
  • Nadia Jafari 13PZS
  • Mia Joseph 13PZS
  • Johanna Keer-Keer 13PZS
  • Jacob Lee 13PZS
  • Tony Lu 13PZS
  • Fatin Mohd Tarmizi 13PZS
  • Mojtaba Nazari 13PZS
  • Hannah Nolan 13PZS
  • Isabella Peacock-Price 13PZS
  • Lucy Rae 13PZS
  • Ally Rooney 13PZS
  • Julia Sharp 13PZS
  • Bethany Simpson 13PZS
  • Michelle Tapp 13PZS
  • Samantha Tarres 13PZS

Graduation — 13RES

  • Nikita Aranga 13RES
  • Sena Chun 13RES
  • Andrea Guan 13RES
  • Andrew Hale 13RES
  • Samantha Hallinan 13RES
  • Louise Hildreth 13RES
  • Rosalie Inkster 13RES
  • Brandon Jeffrey 13RES
  • Shanae Kirk 13RES
  • Shonagh Lowry 13RES
  • Alexander Meekings 13RES
  • Jessie Santich 13RES
  • Dylan Thomson 13RES
  • Georgia Van de Loo 13RES

Graduation — 13SFK

  • Youssef Abbari 13SFK
  • Lewis Amoateng-Latham 13SFK
  • Millie Bainbridge 13SFK
  • Caleb Chapman 13SFK
  • Angela Chhour 13SFK
  • Jordan Giles 13SFK
  • Luke Hamilton 13SFK
  • Brock Hansen 13SFK
  • Thomas Henderson 13SFK
  • Tom Huang 13SFK
  • Blanche Hunt 13SFK
  • Devin Johnston 13SFK
  • Vanessa Lloyd 13SFK
  • Georgia Morcom 13SFK
  • Tahlia Stark 13SFK

Graduation — 13SRT

  • Esther Chung 13SRT
  • Sophie Doocey 13SRT
  • Josiah Edwin 13SRT
  • Kwanho Kim 13SRT
  • Ryuichi Nakahashi 13SRT
  • Phoebe Ngu 13SRT
  • Hannah Williamson 13SRT
  • Owen Wong 13SRT
  • Ryan Worsley 13SRT
  • William Wu 13SRT

Graduation — 13SWM

  • Micah Arias 13SWM
  • Ella Bampton 13SWM
  • Kelly Carlson 13SWM
  • Nina Chen 13SWM
  • Brianna Cox 13SWM
  • Ethan du Plooy 13SWM
  • Emma-Marie Fitz-Gerald 13SWM
  • Mia Gath 13SWM
  • Matt Gordon 13SWM
  • Yoji Hamada 13SWM
  • Billie Johnson 13SWM
  • Jesse Le Comte 13SWM
  • Michellia Lee 13SWM
  • Louise Paixao Germano 13SWM
  • Katie Sapsford 13SWM
  • Mustafa Shafiyee 13SWM
  • Jiwon Shin 13SWM
  • Tashah Sitotombe 13SWM
  • Jake Woods 13SWM

Graduation — 13TKB

  • Mulki Abdiwahab 13TKB
  • Chenielle Clark 13TKB
  • Nova Daly-Davies 13TKB
  • Kayleigh Eade 13TKB
  • Angus Finlay 13TKB
  • Korinne Flores 13TKB
  • William Hay 13TKB
  • Helen Hu 13TKB
  • Stacey Jeong 13TKB
  • Ko Matsuda 13TKB
  • Maria Munoz Clavijo 13TKB
  • Jared Newton 13TKB
  • Shannen Paterson 13TKB
  • Naomi Reynolds 13TKB
  • Caitlyn Spies 13TKB
  • Alan Tsai 13TKB
  • Annie Wardle 13TKB

Graduation — 13WAJ

  • Najibullah Afzali 13WAJ
  • Tane Archer 13WAJ
  • Finlay Campbell-Tie 13WAJ
  • Alisa Chen 13WAJ
  • Hanna Cheng 13WAJ
  • Sam Coldicott 13WAJ
  • Ryan Forsyth 13WAJ
  • Ruby Glasson 13WAJ
  • Nicolas Keenan 13WAJ
  • Finn Murphy 13WAJ
  • Kerryn Owens 13WAJ
  • Dylan Peters 13WAJ
  • Keetley Rate 13WAJ
  • Luke Sumner 13WAJ
  • Samantha Thomas 13WAJ
  • Daniel Zhao 13WAJ
  • Dimple Zou 13WAJ

Graduation — 13WUP

  • Tamsyn Campbell 13WUP
  • Kaitlyn Cooper 13WUP
  • Ezra Dalkie 13WUP
  • Rawaa El Hanafy 13WUP
  • Renee Hair 13WUP
  • Thomas Jia 13WUP
  • Jetty Lee 13WUP
  • Karl Liu 13WUP
  • Rixing Liu 13WUP
  • Madison Lynskey-Reid 13WUP
  • Emily Mottram 13WUP
  • Daniel Oakman 13WUP
  • Maya Panckhurst 13WUP
  • Finn Russell 13WUP
  • Adara Scott 13WUP
  • Griselda Sie 13WUP
  • Shannon Taylor 13WUP
  • Rose Webb 13WUP
  • Anastasia Wilson 13WUP
  • Brianna Wilson 13WUP
  • Jason Zhao 13WUP

Graduation Merit

13BKC

  • Loyd Adayo 13BKC

13DYF

  • Felix Elliott 13DYF

13KJJ

  • Nancy Liu 13KJJ

13LLL

  • Dylan Xue 13LLL

13LSS

  • Eunice Campana 13LSS
  • Arna Woods 13LSS
  • Libby Collett 13LSS

13NJF

  • Mariza Antonopoulou 13NJF
  • Eva Rewiri 13NJF

13PZS

  • Emilie Hamzah 13PZS
  • McKenzie McHugh-Warnock 13PZS

13SRT

  • Abby Field 13SRT
  • Akshat Goyal 13SRT
  • Saya Nitta 13SRT
  • Daniel Trenberth 13SRT
  • Edward Zhou 13SRT

13WAJ

  • Grace Yue 13WAJ

13WUP

  • Lucas Parry 13WUP

Graduation Distinction

13BKC

  • Lixin Zhang 13BKC

13DYF

  • Hanna Breurkes 13DYF

13GVK

  • Justine Essenberg 13GVK
  • Blake Gilbert 13GVK
  • Louis Park 13GVK
  • Skyla Peacock 13GVK

13JRD

  • Liza Khorozova 13JRD
  • Miriam Youn 13JRD
  • Cathy Xu 13JRD

13KJJ

  • Ethel Shen 13KJJ
  • Francesca Thurlow-White 13KJJ

13KNC

  • Jade Harrison-Best 13KNC

13LSS

  • Callum McLoughlin 13LSS

13MTD

  • Sarah Burton 13MTD
  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD
  • Olivia Lake 13MTD
  • Jack Lamb 13MTD
  • Lewis Robertson 13MTD

13NJF

  • Callum Bray 13NJF
  • Maggie Carroll 13NJF
  • Samantha Jory-Smart 13NJF
  • Madison Scott 13NJF
  • Grant Wong 13NJF

13OLK

  • Samuel Capper 13OLK
  • Savannah Morielli 13OLK

13OYL

  • Niko Tainui 13OYL
  • Josh Wright 13OYL

13PZS

  • Mihaya Chan 13PZS
  • Ellie Honeybone 13PZS

13RES

  • India Birnie 13RES
  • Ayaka Soga 13RES

13SFK

  • James Dwyer 13SFK

13SRT

  • Samantha Johnson 13SRT
  • Samuel Li 13SRT
  • Nick Peters 13SRT
  • Bryan Shin 13SRT
  • Robin Wan 13SRT
  • Alexander Zhou 13SRT

13SWM

  • Cindy Zhang 13SWM

13TKB

  • Shiloh Henderson 13TKB
  • Celina Nogueira 13TKB

13WAJ

  • Henry Kung 13WAJ
  • Sarah Lee 13WAJ

13WUP

  • Rachel Coldicott 13WUP
  • Kate King 13WUP

Accounting

1st Place

  • Mihaya Chan 13PZS

Biology

1st Place

  • Bryan Shin 13SRT

Burnside High School Cup

  • Bryan Shin 13SRT

Excellence

  • Ethel Shen 13KJJ
  • Arna Woods 13LSS
  • Mihaya Chan 13PZS
  • Emilie Hamzah 13PZS
  • Samuel Li 13SRT

Business Studies

1st Place

  • Justine Essenberg 13GVK

The Mike Pero Trophy

  • Justine Essenberg 13GVK

Excellence

  • Loyd Adayo 13BKC

The Mike Pero Award for Business Studies

  • Loyd Adayo 13BKC
  • Maggie Carroll 13NJF

Building & Construction

1st Place

  • Callum Bray 13NJF

Calculus

1st Place

  • Bryan Shin 13SRT

Burnside High School Cup

  • Bryan Shin 13SRT

Excellence

  • Mihaya Chan 13PZS
  • Akshat Goyal 13SRT
  • Saya Nitta 13SRT
  • Nick Peters 13SRT
  • Daniel Trenberth 13SRT
  • Alexander Zhou 13SRT

Chemistry

1st Place

  • Robin Wan 13SRT

Burnside High School Cup

  • Robin Wan 13SRT

Excellence

  • Nancy Liu 13KJJ
  • Ethel Shen 13KJJ
  • Nick Peters 13SRT
  • Bryan Shin 13SRT
  • Alexander Zhou 13SRT

Chemistry & Physics

The Robert Glue Trophy

  • Bryan Shin 13SRT

Classics

1st Place

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Boxer Bust

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Excellence

  • Mariza Antonopoulou 13NJF

Dance

1st Place

  • Rachel Coldicott 13WUP

Principal's Cup for Excellence in Senior Dance

  • Rachel Coldicott 13WUP

Design & Visual Communication

1st Place

  • Cindy Zhang 13SWM

Excellence

  • Eunice Campana 13LSS

Digital Technologies – DTP

1st Place

  • Grant Wong 13NJF

Digital Technologies – DTE

1st Place

  • Henry Kung 13WAJ

Digital Technologies – DTG

1st Place

  • Callum McLoughlin 13LSS

Digital Technologies – DTM

1st Place

  • Samantha Johnson 13SRT

Digital Technology – Practical Computing

1st Place

  • Blake Gilbert 13GVK

Digital Technology

Digital Technologies — Overall Excellence Cup

  • Samantha Johnson 13SRT

General Excellence in Digital Technologies — BHS Cup

  • Grant Wong 13NJF

Drama

1st Place

  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD

Burnside High School Cup

  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD

Excellence

  • Felix Elliott 13DYF

Early Childhood Studies

1st Place

  • Miriam Youn 13JRD

Economics

1st Place

  • Robin Wan 13SRT

Burnside High School Cup

  • Robin Wan 13SRT

English

1st Place

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Turner Trophy

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Excellence

  • Ethel Shen 13KJJ
  • Sarah Burton 13MTD
  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD
  • Olivia Lake 13MTD
  • Jack Lamb 13MTD
  • Samuel Li 13SRT
  • Bryan Shin 13SRT

English as a Second Language – ESL

1st Place

  • Cathy Xu 13JRD

Excellence

  • Dylan Xue 13LLL

Engineering

1st Place

  • Sarah Lee 13WAJ

Food & Nutrition

1st Place

  • Liza Khorozova 13JRD

May Cushen Memorial Cup

  • Liza Khorozova 13JRD

French

1st Place

  • Samantha Jory-Smart 13NJF

Geography

1st Place

  • Jack Lamb 13MTD

Burnside High School Cup

  • Jack Lamb 13MTD

BC Hays Cup

  • Gray Ryburn 13NJF

Health

1st Place

  • Shiloh Henderson 13TKB

Excellence

  • McKenzie McHugh-Warnock 13PZS

History

1st Place

  • Olivia Lake 13MTD

Burnside High School Cup

  • Olivia Lake 13MTD

Hospitality – Culinary Technology

1st Place

  • Maggie Carroll 13NJF

Hospitality – Food Studies

1st Place

  • Samuel Capper 13OLK

Hospitality – Food Technology

1st Place

  • Liza Khorozova 13JRD

Hospitality

The Copper Pot – General Excellence

  • Maggie Carroll 13NJF

Japanese

1st Place

  • Ayaka Soga 13RES

Legal Studies

1st Place

  • India Birnie 13RES

Media Studies

1st Place

  • Hanna Breurkes 13DYF

Press Cup

  • Hanna Breurkes 13DYF

Music Technology

1st Place

  • Jade Harrison-Best 13KNC

Music – MUO

1st Place

  • Lixin Zhang 13BKC

Burnside High School Cup

  • Lixin Zhang 13BKC

Music – Conducting

1st Place

  • Kate King 13WUP

Performance Music

1st Place

  • Lionel Kim 13SWM

Outdoor Pursuits

1st Place

  • Josh Wright 13OYL

The Jared Selby Memorial Cup

  • Josh Wright 13OYL

Physical Education

1st Place

  • Ellie Honeybone 13PZS

Burnside High School Cup

  • Ellie Honeybone 13PZS

Excellence

  • Libby Collett 13LSS
  • Eva Rewiri 13NJF
  • Lucas Parry 13WUP

Physics

1st Place

  • Bryan Shin 13SRT

Burnside High School Cup

  • Bryan Shin 13SRT

Excellence

  • Ethel Shen 13KJJ
  • Mihaya Chan 13PZS
  • Samuel Li 13SRT
  • Nick Peters 13SRT
  • Grace Yue 13WAJ

Science

1st Place

  • Niko Tainui 13OYL

Sports Leadership

1st Place

  • James Dwyer 13SFK

Statistics

1st Place

  • Bryan Shin 13SRT

Burnside High School Cup

  • Bryan Shin 13SRT

Excellence

  • Abby Field 13SRT
  • Saya Nitta 13SRT
  • Nick Peters 13SRT
  • Robin Wan 13SRT
  • Alexander Zhou 13SRT
  • Edward Zhou 13SRT

Textiles Technology

1st Place

  • Savannah Morielli 13OLK

Tourism

1st Place

  • Francesca Thurlow-White 13KJJ

Burnside High School Cup

  • Francesca Thurlow-White 13KJJ

Vocational Studies

1st Place

  • Skyla Peacock 13GVK

Visual Arts

Overall Excellence in Visual Art
The Burnside High School Cup

  • Lewis Robertson 13MTD

Visual Arts Photo Life Award

  • Louis Park 13GVK

Visual Art Design

1st Place

  • Lewis Robertson 13MTD

Burnside High School Cup

  • Lewis Robertson 13MTD

Excellence

  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD
  • Cindy Zhang 13SWM

Visual Art History

1st Place

  • Celina Nogueira 13TKB

Burnside High School Cup

  • Celina Nogueira 13TKB

Excellence

  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD

Visual Art Painting

1st Place

  • Lewis Robertson 13MTD

Burnside High School Cup

  • Lewis Robertson 13MTD

Excellence

  • Tahlia Conrad-Hinga 13MTD

Visual Art Photography

1st Place

  • Louis Park 13GVK

Burnside High School Cup

  • Louis Park 13GVK

Excellence

  • Madison Scott 13NJF

Visual Art Printmaking

1st Place

  • Madison Scott 13NJF

Burnside High School Cup

  • Madison Scott 13NJF

Visual Art Sculpture

1st Place

  • Sarah Burton 13MTD

Burnside High School Cup

  • Sarah Burton 13MTD