WESTERN ZONE ATHLETICS CHAMPIONSHIPS
On 28 February 2017 Massey High School had 30 students attend these championships.
Many had never competed on an all-weather track using starting blocks,so it was a good experience. The top two in each event automatically qualify for Auckland Champs and also some of the third placings depending on other zone results. See College Sport for full results: http://collegesport.co/sports/athletics/
A top 3 placing was achieved by : Leva Suli (12HGO), Jamie Speer (13KBE), Hannah Patterson (13TGL), Kian-Ali Salaivao (9HWM), Iverson Gardner (9TCD), Tevita Suli (9MED) and Oliver Brookes (9TNB).
Junior Girls:
Nikita Masi (9MCG) 100m Heats- Q 8th, 100m Final- 7th, Discus-5th
Savana Fale (10TMF) Shot put -12th, Discus-7th
Kiana Dixon (9TJE) 100m Heat -21st
Stacie Horne (9MCG) 300m - 6th
Ali Little (9MCG) 300m - 9th
Mia Kelly (10KCH) Long Jump
Junior Boys:
Tevita Suli (9MED) 100m Relay Team – 3rd, 100m - 13th , 300m -5th
Oliver Brookes (9TNB) 100m Relay Team – 3rd, High Jump - First height out
Kian-Ali Salaivao (9HWM) 100m Relay Team – 3rd, Shot put -11th
Iverson Gardner (9TCD) 100m Relay Team – 3rd, 100m Heat- 15th, Shot Put - 6th
High Jump - Clashed with Shot, Second height out
Peter Parker (9TNB) 100m – 18th, Long Jump -9th , High Jump -11th
Jack Nelu (9MFL) Discus - 12th
Intermediate Girls:
Leva Suli (12HGO) Javelin – 1st, Discus-2nd place (Equal distance to First )
Alice Tessi (12HBW) Shot put – 4th, Discus – 3 fouls
Grace Malae (10HWW) Shot put – 11th
Pearle Bell-Vesey (11TDA) 400m – 10th
Ellie Parry (10TMF) 400m – Scratched
Lauren Palmer (11MKA) 400m – Scratched
Gabriella Howard (10MGA) 400m - Scratched
Intermediate Boys
Keenan Adonis (12TFR) 100m – 10th , Long Jump – 9th , 400m - scratched
George Nevison (11KKS) 400m – 5th
Joseph Grevel (11KKS) Discus – 9th
Teleiai Jerikoe (10HCK) High Jump – Out first height, Shot put – DNS
Senior Girls
Jamie Speer (13KBE) Long Jump – 1st, Triple Jump – 1st
Hannah Patterson (13TGL) High Jump – 3rd, 100m Heats – 10th
Senior Boys
Bjorn Haycock (13TME) Shot put – 5th
Ryan MacMillan (13HLB) 100m Heats – 16th
Zane Minton-Jackson (12TFR) 400m – 8th
Louis Cosgrave-Brogtop (12TCP) 400m – 9th
Jayden Heywood (12TFR) 400m – 10th